Othematom

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Někteří chovatelé jsou s othematomy velmi dobře seznámeni. V ušním boltci praskne cévka, krev se vylije do podkoží a pejsek má pak na uchu obrovskou bouli. Recidivy jsou relativně běžné…

Nejčastější příčinou je klepání hlavy. Při prudkých pohybech hlavy dojde právě k prasknutí cévky. Je třeba myslet na to, že othematom je ve většině případů důsledek a ne příčina. Pravou příčinou je nejčastěji zánět zevního zvukovodu. Dokud nedojde k vyléčení zánětu v uchu, pejsek bude neustále klepat hlavou a othematom se bude vracet.

Možností co s tím je více. Z počátku se ucho maže mastmi s heparinem (stejně dobře poslouží homeopatická mast Traumeel). Někdo hematom z ucha „vypouští“ přes větší jehlu, případně se dovnitř aplikují antibiotika nebo léky na bázi glukokortikoidů. Vypouštění není vždy efektivní, náplň se často vrací (prakticky vždy je třeba punktovat opakovaně), případně může dojít k infekci a v boltci vzniká tzv. absces (dutina naplněná hnisem). Nejčastější a nejefektivnější je chirurgické řešení. K němu se přistupuje cca 10.den po vzniku (z toho důvodu, že v této době je prasklá cévka už zatáhlá a nedochází ke krvácení). Pejsek musí do celkové narkózy, kůže se rozřízne, sražená krev se vypustí. Jak se hematom vstřebává, může se stát, že se ucho zkrabatí. Psovi to nijak v životě nevadí, ale je to kosmetická vada, což je u výstavních zvířat problém. Zkrabacení nejčastěji hrozí, pokud se hematom řeší pouze vypouštěním nebo mazáním. Při chirurgickém zákroku se většinou kůže ještě přišije a riziko zkroucení ucha je minimální.

Jak si můžeme pomoci homeopaticky?

  • co nejdříve po vzniku podávejte směs homeopatických léků Arnika montana 15 CH,Phosphorus 15/30 CH a Hamamelis 9/15 CH. První den každou hodinu, v dalších dnech 3–5×/den. Asi po 5ti dnech podávejte směs Arniky 15 CH a Chiny 9/15 CH.
  • pokud dojde k chirurgickému zákroku, dávejte psovi Arniku 15 CH a Calendullu 9 CH. Můžete přidat i Pshosphorus 15 CH.

Dalšími možnými léky, které byste mohli potřebovat jsou:

  • Belladonna 9 CH 2–3×/den – pokud je ucho horké, oteklé, bolestivé, pes reaguje až podrážděně.
  • Lachesis 9 CH 2–3×/den – ucho má tmavou až namodralou barvu, psovi se uleví po vypuštění ucha.
  • Pyrogenium 9 CH 2×/den – pokud dojde k abscesu.
  • Silicea 9 CH 2×/den dlouhodobě – pokud dochází k recidivám, cévy jsou křehké a snadno praskají.
  • Pokud od klepání praskají psovi konce ušních boltců a krev „cáká“ všude kolem, podejte muArniku 15 CH, Phosphorus 15/30 CH a Siliceu 9 CH.

 


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
Telefon:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu