Cestujeme s pejskem

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Konečně nám začíná trochu hezké počasí. Snad každý se těší na léto a dovolenou. Někteří mají v plánu vzít si sebou pejska. Pokud cestuje rád a je zvyklý, není co řešit a máme před sebou pohodovou dovču. Ale co když mu je špatně nebo se po předchozí špatné zkušenosti bojí v autě? (Nebo se bojí aniž by špatnou zkušenost měl). Lze si pomoct homeopaticky.

Homeopatická pomoc při kinetózách:

Cocculus indicus 9/15 CH – asi nejčastěji používaný lék. Pejsek je slabý, nechce se mu reagovat, když na něj mluvíte. Je mu hůř, pokud cestuje s plným žaludkem. Lépe mu je ve vytopeném autě.

Tabacum 9/15 CH – pejsek hodně sliní, může zvracet nebo mít i průjem. Jakýkoliv pohyb a teplo stav zhoršuje. Spánek a čerstvý vzduch pejskovi dělá dobře.

Borax 9/15 CH – typické pro tento lék je, že psovi vadí pohyb zhora dolů (výtah nebo i jen když ho berete do náruče), proto je vhodný zejména do letadla. Ale svoje uplatnění najde i při cestování autem, zejména pokud mazlíček odpovídá popisu. Vadí mu jakýkoliv pasivní pohyb, zvrací. Je vhodný zejména u těch jedinců, kteří jsou citliví na silné a ostré zvuky (vždycky nadskočí, prudce se leknou, třeba když udeří hrom. Proto je to vhodný lék i při strachu z bouřky.)

Speciální situací je stav, který vyžaduje lék Coffea cruda 15 CH. Tito zvířata jsou tak strašně natěšená na výlet, že se samou radostí pozvrací..

A co když nám v cestování vadí strach?

Argentum nitricum 15/30 CH – u neklidných jedinců (nemusí být neklidný stále, třeba jen před cestováním), pobíhá po autě, je překotný. Dost často je přítomný průjem ze stresu.

Gelsemium sempervirens 15/30 CH – na první pohled vypadá jako pravý opak Argenta. Pejsek je jakoby paralyzovaný strachem, leží v autě a nechce se hýbat (vypadá to, jakoby dělal „já tu nejsem“:-). Obtěžuje ho jen to, kdyby měl otočit hlavu. Ale na očích mu vidíte, že hlava mu funguje normálně, jen tělo nechce reagovat. Může hodně močit, případně mít průjem.

Aconitum napellus 15/30 CH – podejte v případě, pokud pejsek zažil v autě nějakou šokovou událost (třeba nezávažnou autonehodu) a bojí se od té doby.

Lék který vyberete, podejte večer před cestou (nebo ráno, když jedete odpoledne) a zopakujte bezprostředně před cestou. Dál opakujte podle situace a odezvy. Pokud je pejsek lepší a začne se zhoršovat, hned zopakujte dávku. I kdyby se pozvracel, tak dávku zopakujte.

Pokud cestujete se psem, přistupujte k tomu tak, jakoby jste cestovali s dítětem. To znamená dostatek tekutin a nenechávat psa v zavřeném autě, které stojí na sluníčku. Na zoohygieně nám říkal pan docent, že ročně v přehřátém autě zahyne 5 psů a jeden kojenec, tak si na to dávejte pozor a užijte si dovolenou:-)


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu