Co se zánětem vemínka?

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Zánět vemínka (odborný název mastitis) se vyskytuje u samic všech druhů. Je to velký ekonomický problém v chovu skotu a ovcí, u klisen a koček se objevuje minimálně a pak tu máme fenky…

U nich se nejčastěji vyskytuje ve dvou situacích. Buď při silné falešné březosti (kdy má fenka velké množství mléka) nebo když má pod sebou štěňata. Buď má tolik mléka, že štěňata nestačí všechno vypít nebo jak štěňatům začínají růst zoubky a drápky, maminku zraňují a tak jí zanesou infekci nebo je fenka pro bolestivost nenechá napít.

Projevy jsou různé. Není časté, aby bylo postižené celé vemínko, spíš se jedná o jednu mléčnou jednotku (ale z té se může rozšířit na další). Vemínko je bolestivé, oteklé, barevně od růžové, přes červenou až po tmavě fialovou. U fenky může být výrazně narušen celkový zdravotní stav, s nechutí, schváceností a horečkou. Nebo taky může dělat „jako že nic“, ale nechce nechat pít štěňata nebo ztrácí mléko a oni hladoví. Mléko z postižené jednotky většinou vypadá jako spousta jiných věcí, jen ne jako mléko. Může vypadat jako voda, krev, v nejhorším případě čistý hnis.

Existuje spousta „babských receptů“, jako jsou tvarohové zábaly nebo rozmačkaná, vařená brambora. Velmi důležité je z vemínka „vytahovat“ špatné mléko, a to co nejčastěji. U falešných březostí se sice obecně nedoporučuje, podporovat laktaci vydojováním, ale v případě zánětu nemáte na výběr. Štěňatům změněné mléko většinou nechutná, takže tím vám sice odpadne starost „a co když se napijou“, ale postižené části tím pádem chybí „přirozená drenáž“ a musíte zakročit vy.

A jaké jsou nejčastější používané léky v homeopatii?

Apis meliffica 15 CH – 5 granulí 5× denně – chladný, růžový otok, po zmáčknutí zůstane důlek, fence ulevuje studené nebo si žlázu stále olizuje, většinou je přítomná absence žízně

Belladonna 9 CH – 5 granulí 2–5× denně – velká bolestivost, otok, zarudnutí, přecitlivělost na dotek, ale fenka může být citlivá i na hluk a světlo, dost často přítomná vysoká horečka, kdy z fenky „sálá“ teplo

Bryonia alba 15 CH – 5 granulí 2–5× denně – velmi často používaný lék. Fenka odmítá jakýkoliv pohyb, ale dělá jí dobře tlak, takže si leží na postižené části vemínka a když ji ho stáhnete obinadlem, tak bude nejspokojenější. Když už vstane, pravděpodobně se půjde napít a bude pít dlouho. Postižená jednotka je zarudlá a bolestivá.

Lachesis mutus 9 CH – 5 granulí 2–5× denně – pro tento lék je nejtypičtější tmavě fialová, nachová barva, velká přecitlivělost na dotyk, ale zlepšení výtokem (může se stát, že utvoří hnisavá kapsa a po jejím prasknutí se fence velmi uleví)

Doplňující léky:

je–li v mléku přítomna krev nebo modřina na vemínku, přidejte fence Arniku 15 CH (i v případě, že fenka nemá zánět, ale z důvodu bolesti už nechce nechat pít štěňata) a Phosphorus 15 CH
má–li fenka falešnou březost doplňte léky vhodnými při falešné březosti
dostane–li fenka antibiotika, přidejte jí Nux vomicu 9 CH 1×/ denně 5 granulí (zejména pokud má štěňata – přes mateřské mléko se dostane až k nim). Pokud budou mít štěňata prdíky nebo křeče bříška (třeba po napití změněho mléka), Nux vomica jim udělá velmi dobře (dávkujte přímo postiženému mimču 5 granulí 2–5× denně – dle situace)
Phytolacca decandra 9 CH 5 granulí 2–5× denně je lék s velkou afinitou ke žlázám, lze přidat jako ochranu mléčné žlázy (zejména je – li přítomen otok a jsou zvětšené i mízní uzliny)
pokud je přítomna velká bakteriální kontaminace a je tu možnost rozvoje septického stavu (nebo začínají chřadnout a nemocnět štěňata), přidejte Pyrogenium 9 nebo15 CH 2× denně 5 granulí
Jako každý akutní stav, je lepší nechat fenku vyšetřit a ošetřit veterinárním lékařem, zejména pokud má štěňata. Pokud začnete se samoléčbou a není během dne vidět zlepšení, lékaře navštivte určitě a homeopatika ponechte jako doplňující léčbu.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu