Homeopatická stájová lékárnička

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

V každé stáji je (nebo by měla být) základní lékárnička. Jaké léky by měla obsahovat lékárnička homeopatická?

Měla by obsahovat Betadinu (nebo nějakou obdobnou desinfekci), fyziologický roztok, sterilní obvazy a něco na krytí ran, neantibiotickou mastičku do očí nebo borovou vodu, teploměr, vatu, případně repelent, chladivou mast na šlachy a otoky (např.kostivalovou). Samozřejmě fantazii se meze nekladou, takže lze jakkoliv inovovat.

A jaké základní léky by měla obsahovat homeopatická lékárnička?

Aconitum napellus 9/15 CH (1–3×/den) – podávejte po vystavení koníka studenému chladu, při kolikách způsobených požíráním jinovatky nebo pitím studené vody. Při šocích (např.dojde – li k převrácení vozíku), u všech situací, které vzniknou prudce a náhle.

Arnika montana 15 CH (1–4×/den) – pro mě osobně, je to královna mezi léky. Podávejte při jakémkoliv poranění. Také je to skvělý lék na svalovou únavu, takže pokud chcete koníkovi ulevit v práci nebo pokud má sklony ke svalovým problémům, je tento lék skvělá prevence i terapie.

Ledum palustre 9/15 CH (1–4×/den) – vhodný při bodných nebo tupých (monokl, ale i kopytní absces) poraněních. Také se osvědčuje jako antiparazitikum (vhodný zejména pro mušaře).

Silicea 9/15 CH (1–2×/den) – další z velkých léků. Posiluje imunitu, napomáhá vylučovat z těla cizí předměty (nepoužívejte, má–li váš miláček v těle nějaký implantát nebo i stehy), má velký vliv na vazivo. Velmi se osvědčuje u flegmón. Také jako účinná pomoc, pokud k onemocnění dojde po očkování.

Ruta graveolens 9 CH (1–2×/den) – velký účinek na vazivo. Použijte při poškozených vazech (i při mezikostním svalu), při problémech s klouby.

Rhus toxicodendron 9 CH (1–2×/den) – podejte preventivně, pokud je kůň zpocený a prochladne. Je to velmi významný lék u artrotických změn v kloubních plochách. Typické je, že ke zlepšení dochází pomalým, stálým pohybem. Stání zhoršuje. Může být přítomný otok kloubu.

Phosphorus 15/30 CH (1–2×/den) – velký jaterní lék. Vhodný preventivně před a po plánovaném chirurgickém zákroku (napomáhá metabolizovat anestetika). Napomáhá zastavovat krvácení, vstřebávání hematomů. U citlivých typů pomůže odbourat strach z bouřky.

Apis mellifica 30 CH (1–5×/den), v případě akutních otoků, po poštípání, lze podávat každou hodinu) – u otoků, které vypadají jako po štípnutí včelou (i takové, které po štípnutí vzniknou). Na otok pomůže chlad a zvířata nemívají žízeň.

Toto je jenom výčet základních homeopatických léků a základních indikací, kdy se dají použít. Čím déle budete homeopatii používat, tím více budete rozšiřovat „portfolium“ svých léků i situací, kdy po nich sáhnete. Jste–li laici, nechte vždy jako první koně vyšetřit odborníkem a homeopatii přidejte dodatečně.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
Telefon:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu