Hřebčení
(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)
Jednou v neděli odpoledne za mnou přišla lehce zoufalá kolegyně z práce, jestli nemám „nějaké kuličky“ pro nadrženého koně…
Asi před týdnem přestěhovala svého dvouletého hřebce, jménem Pinďa, k jinému hřebci. Od té doby šestnáctiletý anglický plnokrevník jménem Santini na svého nového souseda intenzivně hřebčí.
Několik let byl v podstatě sám na pastvině. Majitel s ním chodil na procházku na ruce nebo výjimečně pod sedlo. Teď neustále řve, vytahuje krk, snaží se o vzeskok, má erekci a připouští naprázdno. Nevnímá lidi, nenechá se ovládat. Možnost, že by měl jít ven bez svého mladšího společníka je nereálná. Když ho majitel (asi šedesátiletý, velmi hubený pán) odvádí ven samotného, tak se za chvíli vrací zpátky. Ze začátku si mysleli, že se to časem zlepší a Santini si zvykne. Týden sice není nijak dlouhá doba, nicméně hřebcovo chování místo zlepšování spíš gradovalo. Okamžitě se mi vybavila slova ze Sankaranovy knihy „Duše homeopatických léků“. O Hyoscyamu – necudnost, chlípnost, nestydatost, obnažuje tělo, smích hlasitý (a že řve opravdu hlasitě:-), nymfomanie.
Měli jsme jen ředění 15 CH. Dostal pár dávek během neděle, v pondělí už byl klidnější. Za pár dní přišlo ředění 200 CH. Do týdne se stal hřebec snesitelným a ovladatelným. Během následujícího půl roku bylo potřeba lék ještě několikrát zopakovat. Nicméně situace už nikdy nebyla tak dramatická jako na začátku. Po dávce léku, bylo zlepšení rychlé a zřejmé. Jeho zájem o Pinďu se zvýšil vždy, když na něm bylo něco nového. Nová deka nebo když byl naleštěný (tudíž navoněný). Pak se opět začal zvukově ozývat a vybuřovat. Ale stačilo na něj houknout a dal pokoj. Když se frekvence hřebčení zvyšovala, dostal kuličky a byl opět klid.
Co se týče jeho závislosti na Pinďovi, ta zůstala víceméně stejná. Bylo by potřeba s ním více pracovat, jak homeopaticky, tak behaviorálně. Ale jelikož v této situaci šlo jen o bezpečnost, na ovlivnění chování již nic nedostával. Později dostával ještě homeopatika kvůli recidivující flegmóně, ale o tom až jindy:-)