Když pejska bolí záda

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Bolesti zad a vyhřezlé ploténky se netýkají pouze chovatelů jezevčíků. Dobrmani a boxeři mívají problémy zejména s krční páteří, němečtí ovčáci s bederní páteří. Ale to jsou statistiky a plemenné predispozice, v podstatě problémy se zády může mít kdokoliv a kdykoliv.

U psů, kteří tyto problémy mívají, se nedoporučuje chůze ze schodů, skákání z gauče a podobných vymožeností. Váš lékař vám s největší pravděpodobností doporučí kšírky místo obojku (a zejména u problémů v oblasti krční páteře není vhodné pejska trestat chycením za kožní řasu za krkem). V chladnějších měsících jsou vhodné oblečky (Měli jsme v ordinaci nimroda s drnosrstým jezevčíkem. Když dostal instrukci, koupit obleček, vypadal, že se na místě skácí, protože se mu budou chlapi smát. Pak svolil, že seženou nějaký s jelenem. Jak to nakonec dopadlo, netuším, ale pes je asi bez oblečku:-).

Prognóza terapie záleží na diagnóze a stupni ochrnutí. Nepodceňujte situaci a navštivte odborníka. Pokud váš pejsek podstoupí operaci, lze mu homeopaticky pomoci a urychlit rekonvalescenci.

Nejčastěji používanými homeopatickými léky při bolestech zad jsou:

Aconitum napellus 15 CH - 2–3× denně 5 granulí – je to lék první volby u mnohých onemocnění. Bolest zad je prudká, náhlá. Vzniká jako následek vystavení větru nebo suchému chladu.

Hypericum perforatum 15 CH - 2× denně 5 granulí – napomáhá regeneraci nervů. Dávám ho v podstatě při každé bolestivosti zad. Ulevuje bolestem způsobeným poškozením nervů (včetně zatrženého drápu, trhání zubů, tržné a kousné rány, trauma míchy a páteře).

Gelsemium sempervirens 15 CH - 2× denně 5 granulí – vždy přítomná paralýza, ochablost a slabost končetin. Problémy často lokalizované na pravé straně. Spouštěcím faktorem může být strach, tréma, leknutí. Může být přítomen průjem. Velmi dobrý lék pokud pejsek trpí strachem na výstavě (je jako paralyzovaný).

Causticum 15 CH - 2× denně 5 granulí – vhodný zejména pro staré, slabé, hubené jedince. Pejsek může trpět inkontinencí. Problémy se objevují postupně, zhoršují se následkem studeného větru. Jedná se o homeopatický lék s lokalizací spíše na pravé straně.

Conium maculatum 15 CH - 2× denně 5 granulí – porucha chůze a rovnováhy, problémy začínají od zadních nohou, s progresí k hlavě. Hlava bývá natočená k pravé straně (zvíře se může pohybovat v kruhu). Vhodný zejména pro starší psy.

Lachnantes 15 CH - 2× denně 5 granulí – při vyhřezlé ploténce.

Bryonia 15 CH - 2× denně 5 granulí – velmi intenzivní bolesti, výrazná neochota k pohybu (pohyb stav zhoršuje). Ke zlepšení pomáhá klid, tlak a studený obklad.

Pokud váš pejsek podstoupí operaci, podejte mu pro lepší hojení Arniku montanu 15 CH 2–5× denně 5 granulí dle potíží, Phosphorus 15 CH 2× denně 5 granulí a Nux vomica 15 CH (pro lepší metabolizaci anestezie) 2× denně 5 granulí. Pro lepší regeneraci nervové tkáně doporučuji Hypericum perforatum 15 CH 2× denně 5 granulí.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu