Kudy tudy na hot-spoty

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Hot–spot (v překladu horké místo) je v podstatě ložiskový zánět kůže. Častěji se vyskytuje u dlouhosrstých psů nebo u psů, kteří se rádi koupou. Primárních příčin je celá řada.

Může to být reakce na bleší kousnutí (i v souvislosti s alergii na bleší kousnutí), přisátí klíštěte, drobná poranění. Pejska to bolí, začne si místo olizovat nebo okusovat, dostane si do toho infekci a zánět se rozjíždí. Svou roli hraje i vlhkost. Zejména u těch, kteří se rádi koupou. Místo se zapaří, těžké mokré chlupy zabrání přístupu vzduchu a bakterie mají „pré“. Proto se toto onemocnění vyskytuje zejména v letních měsících. Není výjimkou vznik hot – spotu pouze jako následek koupání v rybníku, bez předchozího poškození kůže (opět – místo se zapaří, psa to začne svědit, on si to olizuje..). Takže pokud máte doma psa – „kachnu“, je určitě vhodné ho po koupání v rybníku osprchovat čistou vodou.

Pokud se hot – spot objeví, v první řadě je třeba ložisko oholit nebo ostříhat. Místo je velmi bolestivé a mnohdy se kvůli tomu musí pejsek sedovat. Dalším krokem je lokální ošetření něčím, co vysuší a desinfikuje. Například ředěná Betadina, často se používá jodová tinktura nebo ajatin, různé antbiotické spreje, dá se použít i propolis. Z počátku je dobré místo, před aplikací vysušujících látek opláchnout odvarem z řapíku nebo z heřmánku. Myslete na to, že se opravdu jedná o velmi bolestivý proces a i jinak přátelský mazlík, vám může během sebeobrany prokousnout ruku. Velmi často lokální ošetření nestačí a je třeba si pomoci celkovými antibiotiky. Později se místo ošetřuje spíš mastmi (většinou antibiotickými, např. Framykoinem nebo veterinární speciality jako je Panalog), dále masti podporující hojení (např. Alaptid). Já mám výborné zkušenosti s domácí konopnou mastí.

A jak si lze pomoci homeopaticky?

Základním lékem je Hepar sulfur 9 CH 3–5×/den. Místo je potažené hnisem, zvíře smrdí, nechce se nechat ošetřit. Jak produkce hnisu bude klesat a místo se začne hojit, přejděte na ředění 15 CH 2–3×/den. 
Pokud je přítomný silný zánět s velkým množstvím hnisu, je vhodné přidat Pyrogenium 15 CH1×/den. 
Dalším možným doplňkovým lékem je Silicea 15 CH 1×/den. Sice je vhodnější v případech chronického hnisání, ale pokud máte obavy, že v místě je přítomné cizí těleso nebo chcete posílit imunitu, tento lék je dobrá volba. Je vhodná zejména pro hubené, neklidné, bázlivé, ale bystré jedince. Zejména pokud mají sklony k hnisání.

Další méně časté léky:

Belladonna 9 CH 3–5×/den – postižené místo je vemi bolestivé, oteklé, červené, zvíře si ho může olizovat. V případě hot – spotů ho většinou nestihnete podat, protože je vhodný než dojde k rozvoji zánětu kůže s hnisáním a tuto chvíli člověk málo kdy zaregistruje.

Mezereum 9 CH 2–4×/den – velmi svědivé ložisko, po odloupnutí strupu se objeví hnisavá spodina.

Pokud se hot – spoty u vašeho psiska vyskytují často, navštivte odborníka na homeopatii – veterináře a ten vám doporučí konstituční léčbu, na míru vašemu miláčkovi. Samozřejmě dle situace se poraďte s ošetřujícím lékařem.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu