Letní vyrážka
(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)
Letní vyrážka je problém známý majitelům koní. Přes zimu mají koně s krásnou srstí a jak se začne oteplovat a začne létat hmyz, kůň se začíná drbat a drbe se a drbe se…
Jedná se o alergii na hmyzí štípnutí (na jejich sliny), častěji se vyskytuje u poníků. Navíc, jak se zvíře drbe, dochází k tzv. sekundární bakteriální infekci. Vznikne zánět kůže, ten svědí taky a už jedeme v „začarovaném kruhu“.
V současnosti už je možnost nechat si vyrobit vakcínu, což je však finančně dost náročné. Když není zbytí, dají se použít kortikoidy (jsou sice efektivní, ale mají spoustu vedlejších účinků a obecně je lepší, se jim raději vyhnout). Častější je lokální použití mastiček nebo tekutin, které kortikoidy obsahují. Postižené místo se po namazání zklidní, zvíře se tolik nedrbe a přerušíte onen začarovaný kruh. Jsou preparáty na lokální použití bez kortikoidů, místo zchladí, zklidní. Momentálně je na trhu i homeopatická novinka na poštípání hmyzem (sice pro lidi, ale na zvířata funguje stejně dobře). Poznámka redakce: Jedná se přesněji o Dapis gel. Již brzy si o něj budete moci zasoutěžit:-)
Na alergii je samozřejmě nejlepší, máte-li možnost se vyhnout alergenům. Takže při procházce po pastvině potkáte „ufona“ a pak zjistíte, že je to kůň celý schovaný v síti nebo v dece. Na trhu je celá řada repelentů (některé by měli fungovat až 14 dní) ve formě sprayů, spot–onů, obojků. Ještě jsem se nesetkala s majitelem zvířete, který by řekl: „tento přípravek je úplně skvělý repelent“. Nějaký efekt má většina výrobků, ale lidé potřebují něco, co by fungovalo nejméně na 120%.
Spousta chovatelů má svoje „babské“ rady. Oblíbené je rozetřít po zvířeti listy z vlašského ořechu, pak tu je česnek se sádlem, ocet, kvasnice (dost často dostávají děti vitamín B, aby po nich tolik nešla klíšťata).
A jakou pomoc nám nabízí homeopatie?
Ledum palustre 9/15 CH 1–7×/týdně – má repelentní účinek, takže do určité míry odpuzuje hmyz. Je vhodný při bodných poraněních. Pokud k poštípání dojde, rychleji se pupenec zahojí a nesvědí tak dlouho. Vhodný i pro zvířata, která nemají alergii, ale jsou doštípaná (zmírní dopady).
Poumon histamine 15/30 CH 1–7×/týdně – homeopatické antihistaminikum - tyto dva léky podávám u mušařů vždy (dávkování má takhle široké rozmezí, z toho důvodu, že homeopatie je individuální, někomu stačí Ledum 9 CH 1×/týden a někdo potřebuje 15 CH 1×/den, je třeba zkoušet a hledat).
Apis mellifica 30 CH 3–7×/den – je homeopaticky naředěná včela, proto je vhodná zejména po štípnutí včelou nebo u otoků, které včelí štípnutí připomínají. Otok je tvrdý, růžový, bolestivý, pomůže studený obklad (zvířata si třeba lehnou do bláta nebo do louže). Je to lék s krátkodobým účinkem, proto je třeba podávat často (v akutním stavu klidně každých 15 minut).
Graphites 9/15 CH 1-x/den – kožní léze jsou potažené medově zbarvenou tekutinou, zejména v kožních záhybech. Vhodný hlavě pro pomalejší, podsaditá zvířata.
Pokud dochází ke kožním problémům nejen vlivem hmyzu, ale i sluníčka:
Hypericum perforatum 15 CH 1–2×/den – zejména tam, kde dochází k problémům vlivem kontaktu s třezalkou (typické podlomy na bílých končetinách) nebo jako důsledek tzv. fotosenzibilizace na hřbetu nosu.
Natrum muriaticum 15 CH 2–3×/týdně – u lidí se používá při kožních alergiích na sluníčko. Vhodný zejména pro smutná zvířata, která se drží dál od stáda, v anamnéze mají např. opuštění majitelem.
Pokud není odezva dostatečná, je dobré přidat konstituční léčbu (po dohodě s homeopatem). Nejčastěji letní vyrážkou trpí: Sulfur, Pulsatilla, Calcarea carbonica, Graphites, Arsenicum album, Phosphorus.
„Léčba“ letní vyrážky jako u většiny alergii a jiných chronických problémů musí být komplexní a nejde si z možností vytrhnout jednu a té se držet.