Nechutenství a zvracení

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Betynka je asi nejdrobnější čivava jakou jsem viděla. V době kdy jsme se setkali poprvé, jí byly asi 4 roky. Začala mít problémy po připouštění (ale ještě se nevědělo, jestli je březí nebo ne). Trpěla nechutenstvím, zvracela.

Tento problém řešila kolegyně za pomocí klasické medicíny. Jelikož se později březost potvrdila, dávali jsme to s tím do souvislosti.

Ke mně se dostala asi 8 týdnů po porodu. Štěňata už byla odstavená (asi týden byla bez mléka). Dva dny zvracela natrávenou potravu nebo jenom žaludeční šťávy. Stála nahrbená nebo se stáčela do klubíčka. Po štěňatech začala vylysávat (na hlavičce a nožičkách), což je stav u fen po laktaci velmi častý. Souvísí s nedostatky ve výživě. Stále se klepe.

Z dalšího rozhovoru s majitelkou jsem se dozvěděla, že Betynka trpí trávicími problémy od malička. Je to vyloženě chovací pes (chováním se uklidní). Je hodná, přítulná a mazlivá. Když je na vyšetřovacím stole, je klidná, stojí u majitelky. Ať ji člověk vyšetřuje jak chce, nikdy se neožene. Kolegyně o ní řekla, že je to „velmi charakterní pes“. Cizí lidi ji nevadí, ráda se s nimi mazlí, ale musí mít na blízku „svoje lidi“. Spí s páníčkama v posteli, ideálně schovaná pod peřinou. Ve žrádle je vybíravá. Co sežere jeden večer, další nechce. Miluje piškoty a tučné nesnáší. Od malička mívá po zátěži stavy, kdy se jí rozjedou nohy, špatně se jí dýchá a chrčí. Dostala Arsenicum album 15 CH 1×/den a Colocynthis 9 CH, když se začne stáčet do klubíčka. Do dvou dnů se přestala stáčet, trávicí problémy ustaly o něco dříve. Velmi rychle začala přibírat na váze, psychicky se zklidnila a začala zarůstat srstí.

Pak jsem ji viděla asi o rok a půl později. Během té doby ji majitelé znovu připustili. Březost i následná laktace probíhaly bez problémů. Teď začala být neklidná, klepala se, chrčela. Po dávce Arsenica alba 200 CH, se stav velmi rychle stabilizoval.

Proč Colocynthis? Pro tento lék je typická křečovitá bolest, která nutí pacienta stáčet se do klubíčka nebo si lehá na polštář (tlak ulevuje od bolesti), hlavu může spouštět dolů.

Proč Arsenicum album? Betynka ho dostala jako svůj „konstituční lék“. Pacienti jsou neklidní, zimomřiví a slabí, vyčerpaní, hubení. Špatně snášejí změny a narušení stereotypů. Mívají problémy se srstí (včetně vypadávání srsti). Lpějí na svou čistotu (velmi výjimečně je uvidíte špinavé). V ordinaci jsou „důstojní“ a trpělivě snášejí „příkoří“, kterých se na nich lékař dopouští.

Jediné co mi nešlo na mysl, bylo, že Betynka a její majitelka absolutně popíraly tvrzení „jaký pán, takový pes“. Majitelka byla korpulentnější, velmi vyvinutá paní. Velmi přátelská, usměvavá, bezprostřední, prostě s arsenickým typem neměla nic společného. Říkala jsem si, že je to asi ten případ, kdy si majitel najde psa opačného ražení, aby ho „uzemňoval“. A pak jednou přišel páníček (ke kterému Betynka více tíhne). Měl kolem 165 cm, poměrně hubený pán, upravený a distingovaný. Jen jsem se usmála, jak to všechno hezky funguje:-)


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu