Očkování u psů
(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)
Stejně jako se mluví o nutnosti a ne/bezpečnosti očkování v humánní medicíně (zejména u dětí), tak je toto téma kontroverzní i ve veterinární medicíně…
Vzteklina je povinná ze zákona. Některé nemoci (např. psinka, infekční zánět jater – adenoviroza) se díky očkování už prakticky nevidí. Stejně tak se výrazně snížil výskyt parvovirozy (ale stále se čas od času objevuje, zejména u štěňat). Celkem reálným rizikem je onemocnění leptospirozou (způsobuje selhání jater, je rizikem i pro člověka). Ohrožená jsou zejména lovecká plemena a psi, kteří loví myši nebo žijí u potoka.
Dalším tématem k diskuzi je, jak často přeočkovávat? Většina výrobců udává, že kombinovanou vakcínu je nutné přeočkovat jednou za rok. Současná legislativa umožňuje vzteklinu (od určitých výrobců) přeočkovávat jednou za 3 roky. Podle některých výzkumů, u většiny nemocí obsažených v kombinované vakcíně, drží imunita daleko déle než jeden rok. Ale neplatí to právě u leptospirozy, ta vydrží s bídou rok. Někteří ji dokonce doporučují přeočkovávat dvakrát ročně. V praxi se většina drží doporučení výrobce, ale je otázka, zda organismus zatěžovat očkováním, když to není třeba.
Můj názor je, štěňata určitě očkovat. Chronicky nemocná zvířata (nádorová onemocnění, onemocnění jater a ledvin,..), zejména pokud byla každý rok pravidelně očkována, vakcinovat pouze 1×/3 roky proti vzteklině. Totéž u starých psů. Ostatní přeočkovávám kombinovanou vakcínou každý rok.
Je třeba myslet na to, že vakcinovat lze pouze zvířata zdravá a fenky mimo hárání.
Každopádně každé i sebevíce potřebné očkování, je pro organismus zátěží. Pomocí homeopatik můžeme tuto zátěž (nebo případné následky) snížit.
Homeopatická doporučení:
- preventivně cca týden před a týden po očkování je vhodný Phosphorus 9 CH 1× denně 5 granulí
- v den očkování podat Thuyu 15 CH 1× denně 5 granulí – podávat 1 týden. Thuya je i výborný lék, pokud dojde po očkování nebo po injekčním podávání antibiotik k lokální reakci (boulička pod kůží)
- pokud dojde k alergické reakci (v podobě otoku, případně zvracení) podávejte Apis mellifica 30 CH a Poumon histamine 15 CH každých 15–30 minut (5 granulí). Se zlepšováním příznaků prodlužujte intervaly v podávání. Samozřejmě, dle situace, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Při dalším očkování hlaste, že jste posledně měli reakci (aby se použila jiná vakcína). Bohužel, někdy nastane (zejména po očkování proti leptospiroze) až fatální alergická reakce.
- pokud má mazlíček oslabenou imunitu a po očkování u něj propuknou příznaky podobné nachlazení, kašle, pšíká, teče mu z nosu podávejte Siliceu 9 CH 2–3× denně 5 granulí. Pokud je unavený, chce spát, nechce se mu hýbat dávejte mu Gelsemium 9 CH 2–3× denně 5 granulí.
Nemocí, které lze u psů očkovat je celá řada. Mimo těch, která jsou obsažená v kombinaci (psinka, parvoviroza, parainfluenza, infekční larynotracheitida, leptospiroza, vzteklina, infekční hepatitida), lze vakcinovat proti borelioze, tetanu, herpes viru (vakcinují se březí feny), psincovému kašli, plísním.Pokud máte pocit, že váš pejsek potřebuje naočkovat nějak „nadstandartně“, poraďte se s vaším lékařem o nutnosti tohoto očkování. Zvažte možná rizika a přínos tohoto očkování. Ve většině případů se rozhodnete pejska nezatěžovat.