Ponička

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Při kontrole jiného pacienta se mi majitel zmínil, že má poničku s nějakými „záchvaty“. Dostal ji zadarmo, kobylka prakticky nemá využití a když to takhle půjde dál, tak ji dá na jatka (kvůli nebezpečnosti). Tím se mi otevřelo volné pole pro homeopatii.

To proto, že většina chemických léků má buď ochranné lhůty na maso nebo se u koní, jejichž maso má být použito pro lidský konzum, vůbec nesmí používat. 

Ponička je devítiletá, vraná, konstitučně zlatý střed (poníci tíhnou k nadváze), mušařka. Jiné onemocnění majitel neuváděl (ale od předchozích chovatelů informace neměl). Letos na jaře začaly první náznaky záchvatů. Ve stresu se celá našponovala, vykulila oči, couvala, začala vibrovat. Až došlo k tomu, že po zádech vypadla z boxu. Neležela dlouho, mírně se klepala. Připomínalo to epileptické záchvaty. Stresová situace většinou nastala, když k ní přistupoval majitel. Později už ji měl „přečtenou“. Když viděl, že na kobylku záchvat pravděpodobně jde, šel od ní a dal jí čas na uklidněnou (ne vždy to pomohlo, při překročení určité hranice došlo k pádu). K těmto situacím docházelo vždy v boxu, nikdy nebyl problém venku. Záchvaty nebyly časté, ale stupňovalo se to. (Nutno podotknout, že majitel je zkušený „koňák“. Hodně používá přirozenou komunikaci, koním rozumí, není na ně hrubý. Věnuje se problémovým koním.

Při klinickém a neurologickém vyšetření jsem na ní nenašla nic zajímavého. Ale když jsem k ní přistupovala, byla evidentně nervózní, začala se točit, uši do zadu, ale útočit nechtěla. Později se nechala i pomazlit. To majitele překvapilo, jinak je k cizím lidem nedůvěřivá. Ve stáji jsou ještě 2 valaši a 1 hřebeček. Drží si je spíše od těla. Případně, když se k ní nějaký přiblíží, vykvíkne a maže pryč. Nevyhledává je ani v říji.

Vzhledem k popisu průběhu záchvatu a celkovému vzezření kobyly, jsem se přikláněla k tomu, že se nejedná o pravé epileptické záchvaty (= problém v mozku). Přišlo mi, že při manipulaci se začne bát („jde ke mě chlap a zase po mě bude něco chtít“) a dožene se svým stresem až ke křečím (nebo našla způsob, jak se manipulaci vyhnout). Nelze vyloučit předchozí špatnou zkušenost (jednalo se už o několikátého majitele).

Dostala Pulsatillu 30 CH 1×/týdně, 4 dávky. Hned druhý den po první dávce došlo k záchvatu – venku!, ale od té doby se žádný neobjevil. Pak jsem ji viděla za 2 týdny. Měla lehce schvácená kopyta, což jsme vyřešili chlazením a dietou a začala kašlat. Dostala sirup, ale jak jsem později pochopila, nedostávala ho. Problémy s kašlem a dýcháním přetrvávaly i po 4. dávce, proto o dva týdny později dostala jednorázovou dávku Pulsatilly 200 CH.

S majitelem jsme se potkali asi za 2 měsíce. Rozhovor probíhal přibližně takto: já: “ tak co ponďa?“, odpověď: „ááále, pořád stejný“ „a co to dýchání?“ „no, to se nějak uklidnilo“. Takže ponička je stále stejná (to je dobře:-), záchvat neměla od června a netrápí ji ani dýchání. Bohužel, je otázka, jak to s ní bude dál. Majitel se stěhuje a poničku „předal“ do dalších rukou, neznámo kam…

Proč Pulsatilla a co se pravděpodobně během léčby dělo:

Velkým vodítkem pro mě bylo, že k záchvatu docházelo vždy ve stáji – Pulsatilla se cítí dobře na čerstvém vzduchu. Další byl její strach z mužského pokolení (jak z lidského, tak z koňského).

Materia medica říká: vhodná u citlivých a bojácných samic, u kterých se po náhlém šoku nebo hluku objeví spazmy a tetanické záškuby. To, že se záchvat objevil hned druhý den po první dávce je (podle mě) tzv. homeopatické zhoršení (při správně zvoleném homeopatickém léku může dojít k prudkému zhoršení příznaků, rychle zmizí a následuje zlepšení). Pulsatilla má velký vztah ke sliznicím (zejména dýchacích cest, často se používá k doléčení zánětů horních cest dýchacích), proto problémy s dýcháním. Také je možné, že po odstranění nového příznaku (záchvaty), se vrátily příznaky starší – schvácení a zánět průdušek. Kdyby se v léčbě pokračovalo, pravděpodobně by v „dalším kole“ došlo minimálně ke zmírnění alergie na hmyzí štípnutí.


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
HOT-LINE:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu