Psi a únik moči
(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)
Co dělat s únikem moči po kastraci pejska? Ví naše veterinářka Lada…
Problémy s únikem moči, kde je jako příčina nedostatek estrogenů, většinou začínají půl roku až rok po kastraci. Homeopatie si umí s tímto problémem poradit, ale nejprve je nutné nechat pejska preventivně vyšetřit, aby se vyloučily somatické problémy jako například zánět močového měchýře, případně může jíž o problém nervový.
Další možností, proč může k inkontinenci docházet, je podřízenost. Je prokázáno, že po kastraci zvířata klesají (ve smečce) v „hiearchickém žebříčku“, takže pokud je například fenka sama o sobě submisivnější, po kastraci se to zvýrazní. Pomočením dává nadřazenému (majiteli) najevo, že je podřízenější (dochází k tomu zejména při vítání nebo naopak, když se zvíře kárá). V takovém případě homeopatie také pomůže, ale byla by vhodná i terapie chování – zejména posílení sebevědomí. V žádném případě zvíře za pomočení netrestejte.
Jednou z možností může být i mechanické poškození, ke kterému může i při největší opatrnosti během zákroku dojít. V takovém případě by k inkontinenci došlo již velmi brzy po operaci.
Při inkontinenci doporučuji nejčastěji tyto homeopatické léky:
Causticum 15 C - asi nejčastěji používaný lék na inkontinenci (dle zkušeností pomůže ve 30% případů) – nedobrovolné močení při kašli, spánku, zvíře si únik moči většinou vůbec neuvědomuje. Pacienti jsou většinou starší, chladná, skleslá zvířata.
Bryonia 15 C - k úniku dochází při chůzi. U tohoto léku se všechny symptomy zhoršují pohybem.
Kreosotum 15 C - problém není hormonální, ale emocionální, moč je dráždivá
Pulsatilla 15 C - milá, mazlivá fenka, moč uniká při vzrušení (vítání či náznak podřízenosti) nebo při odpočívání, pejsek miluje procházky.
Sepia 15 C - odtažité fenky, dost často lhostejné vůči okolí, příčina může být hormonální nebo ochablé orgány v pánvi, tmavá zvířata.
Vybraný lék podávejte v dávce 5 granulí / 1× denně. Způsob podání homeopatik pejskům najdete v našem článku: „Nevíte, jak dát homeopatika pejskovi?“.
Pokud na váš problém nesedí žádný z léků, pak vám doporučuji vyhledat veterinárního lékaře-homeopata a stav vašeho domácího mazlíčka s ním konzultovat.