Radostné očekávání

(článek psaný pro Svět homeopatie autor: MVDr. Lada Paulů)

Porod je přirozenou součástí života. Jak u lidí, tak u zvířat. Jakou základní homeopatickou výbavu bysme měli mít, pokud čekáme koťátka či štěňátka? Vybavení léky se v podstatě neliší od výbavy do porodnice:-)

Základem je překvapivě Arnika montana 15 CH:-). Napomáhá hojení, snižuje krvácení a má i analgetický efekt. Můžete podávat preventivně cca 1 týden před očekávaným porodem (1×/den), během porodu a po něm 3–5×/den dle situace a průběhu hojení.

Dalším lékem vhodným k podávání předem je Actea racemosa 9 CH. Napomáhá otevírat krček a celkově rozšiřuje porodní cesty. Můžete si rozředit s Arnikou do jedné stříkačky a podávat najednou. (Actea se mi teď velmi osvědčila u jednoho porodu u krávy. Jednalo se o promeškaný porod, tele bylo ve špatné poloze a celkem velké. Matka ležela na boku, nemohla vstát, povrchově dýchala. Samozřejmě hned dostala Arniku a když jsem si zmapovala, jak je v ní málo místa, začala dostávat i Acteu. Po druhé dávce bylo opravdu cítit, že máme více prostoru. Porod to byl dlouhý a namáhavý, navíc kráva dostala ještě Phosphorus a Chinu. Po každé dávce Actey bylo znát, že nám umožňuje více „pracovního místa“.)

Jak začne druhá fáze porodní (tzv. vypuzovací), začněte podávat Caulophyllum 9 CH.Napomáhá děložním kontrakcím, proto by se neměl podávat dříve, než jsou porodní cesty náležitě otevřené. Začátek této fáze poznáte tak, že praskne voda nebo uvidíte plodový obal, který později praskne. Pokud chcete mít opravdu jistotu, počkejte s podáváním do porodu prvního mimča. Lék velmi vhodný u buldoků, kteří mají primárně slabé porodní stahy. Podávejte buď na střídačku s Acteou (případně i s Arnikou) nebo si všechny léky rozřeďte do jedné střídačky a podávejte až do odchodu posledního lůžka v cca půlhodinových intervalech.
Z dalších léků by se vám mohla hodit China 9/15 CH, pokud dojde k velkým ztrátám tekutin (i krevním, také napomáhá vstřebávat hematomy). Fenka je velmi fyzicky i psychicky vyčerpaná. Phosphorus 15 CH pokud je přítomná modřina nebo velké pohmoždění nebo hrozí krvácení.

Je–li příčinou problémů psychický stav fenky/kočky: myslete na Gelsemium 15/30 CH,stagnuje – li porod z důvodu strachu. Rodička může vypadat jako paralyzovaná nebo dělá, že se nic neděje, budí dojem, že se jí celý porod vůbec netýká. Zejména u koček je třeba mít na paměti Pulsatillu 15/30 CH. Jsou mazlivé, přítulné a po porodu prvního potomka mají pocit, že už mají hotovo. Starají se o mládě a dále už se ani nepokouší tlačit nebo nějak rodit (viděla jsem i takovou jalovici, která po té, co porodila kolegyně, začala pečovat o její tele a v tu chvíli pro ní její vlastní porod skončil a musel jí odrodit personál).

Dalším lékem je Ignatia amara 15/30 CH pro hysterické samice (normálně jsou milé, velmi věrné). Jsou neklidné, zkoušejí se schovávat a nejlépe porodit někde ve skříni, když pro ni sáhnete, může kousnout (i přes to, že vás miluje).

Léků k porodu je celá řada, toto je jen základní výčet, pokud všechno jde tak, jak má. Pokud měla vaše „holčička“ problémy s předchozím porodem, prokonzultujte to s homeopatem, který doporučí léky přímo pro vaší situaci.

Kdy volat veterináře:

  • pokud se fenka/kočka dlouho intenzivně tlačí a nic se neděje
  • pokud z ní kouká ocásek/nožička/hlavička a nic se neděje
  • pokud u fenky zaznamenáte zelený výtok
  • pokud rodička krvácí (nějaké procento krve je samozřejmě vždycky přítomné)
  • nebo když se vám něco nezdá.

Na druhou stranu mějte soudnost a myslete na to, že jsme (my, lékaři) také jenom lidé. Když někdo volá třikrát za noc, aby oznámil, že se narodilo první štěně, za další půl hodinu, že odešlo lůžko a pak třeba, jestli může oddělit pupeční šňůru a jestli je v pořádku, že se fenka nechce jít ani vyčůrat (což je normální, hlavně prvničky se v prvních dnech odmítají od miminek hnout byť jen na krok, musíte ji prostě donutit), tak to už se chce jednomu kolikrát brečet:-)


MVDr. Lada Paulů
paulu@vet-lekar.cz
Telefon:
+420 773 912 444


Ordinační hodiny - ordinace Lužany

Pondělí   9:00 - 11:00
Úterý    16:00 - 18:00
Středa    9:00 - 11:00
Čtvrtek 16:00 - 18:00
Pátek    9:00 - 11:00

mimo ordinační hodiny po dohodě na telefonu